Matura z matematyki

Matura z matematyki

Niemal każdy, kto przygotowuje się do egzaminu dojrzałości, myśli z niechęcią – albo wręcz strachem – o królowej nauk, matematyce. Egzamin z tego przedmiotu szkolnego uchodzi za szczególnie trudny, a niski w porównaniu z innymi egzaminami współczynnik zdawalności nie napawa optymizmem. Przygotowanie do egzaminu jest jednak możliwe – aby tego dokonać, warto skorzystać z repetytorium “Matura Matematyka“.

“Matura. Matematyka” – dla kogo?

Repetytorium “Matura. Matematyka” jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla tych maturzystów, którzy zamierzają kontynuować edukację na studiach wyższych niezwiązanych z matematyką i przystępują do egzaminu w części podstawowej, jak i dla miłośników liczb, którzy zamierzają związać swoją karierę zawodową z naukami ścisłymi (w tym celu zdają egzamin maturalny także w wersji rozszerzonej). Niniejsze kompendium zostało przygotowane z myślą o potrzebach maturzystów, przed którymi czeka jedno z największych wyzwań w ich dotychczasowym życiu: egzamin dojrzałości. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga ona solidnego przygotowania. Dlatego też, w niniejszym kompendium skupiono się na dwóch obszarach:

  • empirycznym – rozwiązywanie zadań praktycznych jest najlepszym sposobem na przygotowanie się do egzaminu. Nauka matematyki w liceum, w odróżnieniu do większości pozostałych przedmiotów nauczanych na poziomie szkoły średniej, polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań; znalezienie prawidłowej odpowiedzi wymaga indywidualnego podejścia do każdego ćwiczenia. W tym celu w repetytorium zamieszczono kilkaset zróżnicowanych zadań dotyczących wszystkich zagadnień nauczanych w szkole średniej. Ponadto, po ich rozwiązaniu można porównać uzyskane wyniki z kluczem odpowiedzi, co pozwoli ocenić poziom posiadanych umiejętności.
  • teoretycznym – znajomość teorii jest wbrew pozorom równie ważna, jak w przypadku innych dziedzin wiedzy. Czy można rozwiązać zadanie dotyczące funkcji kwadratowej, jeśli nie znamy jej właściwości? Stąd też, aby prawidłowo rozwiązać zadania maturalne i rozumieć, jaka jest ich istota, niezbędna jest znajomość podstawowych twierdzeń i reguł rządzących matematyką.

Niniejsze opracowanie przygotowano w zgodzie z aktualną podstawą programową, a za jego przygotowanie odpowiedzialni są pedagodzy i dydaktycy z wieloletnim doświadczeniem w oświacie oraz fachową wiedzą. Dzięki posiadanym atutom, są oni w stanie zrozumieć potrzeby maturzystom i znaleźć remedium na ich problemy.

 

 

Matura z matematyki

Czas na maturę z matematyki

Matematyka należy do wąskiego grona przedmiotów maturalnych o najwyższym poziomie trudności. Liczne, zróżnicowane i podchwytliwe zadania sprawdzające poziom znajomości zagadnień algebraicznych, geometrycznych, ale także zdolność logicznego myślenia oraz analityczny umysł to niełatwe wyzwanie dla każdego maturzysty. Istnieje jednak rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie wysokiego wyniku z egzaminu maturalnego z matematyki – jest to repetytorium maturalne ‘’Matura Matematyka” (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-matematyka-2021).

‘’Matura. Matematyka” – dlaczego warto sięgnąć po opracowanie?

Autorzy niniejszego repetytorium postawili sobie za cel stworzenie opracowania pozwalającego na kompleksowe przygotowanie maturzysty do egzaminu maturalnego z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Aby zapewnić to przygotowanie, w podręczniku zamieszczono dwa rodzaje treści:

  • część praktyczną, która stanowi bazę opracowania. Aby maturzysta mógł w należyty sposób przygotować się do matury, powinien zapoznać się z najczęściej występującymi rodzajami zadań maturalnych. Ich przećwiczenie pozwoli bowiem na uniknięcie dodatkowego stresu podczas egzaminu (łatwo sobie wyobrazić zdenerwowanie maturzysty na widok poleceń, z którymi nie miał wcześniej do czynienia), a chociaż każde zadanie matematyczne jest na swój sposób unikalne – dzięki wykonywaniu zadań praktycznych możliwe będzie opracowanie pewnej metodyki ułatwiającej wykonywanie podobnych zadań podczas egzaminu maturalnego. Integralnym elementem części praktycznej jest klucz odpowiedzi, dzięki któremu maturzysta, po wykonaniu zadań, będzie w stanie sprawdzić poziom swojej wiedzy oraz zidentyfikować najczęściej popełniane błędy.
  • część teoretyczną, która także stanowi ważny element edukacji szkolnej dotyczącej matematyki. Rozumienie istoty zadań rozwiązywanych w szkole średniej bądź na wieńczącym ją egzaminie maturalnym nie byłoby możliwe, gdyby nie przynajmniej podstawowa znajomość wzorów, zależności i twierdzeń będących fundamentem teorii matematyki. W uporządkowaniu i przypomnieniu sobie zagadnień teoretycznych wymaganych na egzaminie maturalnym pomocne jest niniejsze opracowanie; zawarte w nim wiadomości zostały przedstawione w sposób przystępny i obrazowy, a naukę skomplikowanych wzorów urozmaicają liczne zestawienia i tabele.

Opracowanie zostało przygotowane w zgodzie z aktualnymi wymogami podstawy programowej, co gwarantuje wysoką jakość podręcznika.

 

 

Matura z matematyki

Matura

Czasy szkoły średniej to w opinii wielu ludzi najwspanialsze lata w życiu. Jest w tym wiele prawdy: pierwsze, młodzieńcze miłości, optymizm i chęć poznawania świata… jest jednak coś, co spędza sen z powiek młodym ludziom – matura. To wyniki uzyskane w ramach egzaminów maturalnych decydują o tym, jakie studia wybiorą młodzi i jak będzie wyglądać ich kariera zawodowa. Szczególne obawy wzbudza egzamin maturalny z matematyki – uchodzi on za jeden z najtrudniejszych, jednak dzięki repetytorium Matura Matematyka z księgarni internetowej taniaksiazka.pl zdobycie dobrego wyniku jest bardzo możliwe.

“Matura. Matematyka” – dlaczego warto?

Egzamin maturalny z matematyki uchodzi w opinii uczniów szkół średnich za jeden z najtrudniejszych. Wydaje się, że w ich słowach jest wiele prawdy – egzamin z tego przedmiotu ma w Polsce regularnie jeden z najniższych współczynników zdawalności. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem przedmiot ten różni się od większości pozostałych przedmiotów nauczanych w szkole średniej tym, że matematyki nie można nauczyć się “pod klucz”: znalezienie rozwiązania wymaga kreatywności, a każde ćwiczenie jest w pewnym sensie unikalne. Jest to zupełnie inna sytuacja niż ma to miejsce w przypadku innych przedmiotów, kiedy to nauczenie się na pamięć teoretycznych informacji zapewnia przynajmniej dostateczną ocenę.

Egzamin maturalny – w wersji podstawowej (obowiązkowej) oraz rozszerzonej (dobrowolnej) – składa się z szeregu zadań o zróżnicowanym charakterze oraz poziomie trudności. Ich prawidłowe rozwiązanie wymaga logicznego myślenia, analitycznego umysłu oraz… przynajmniej podstawowej znajomości wzorów, zależności i matematycznych twierdzeń (choć teoria gra w przypadku matematyki znacznie mniejszą rolę, to jednak jej znajomość także jest niezbędna). Aby sprostać jednemu z największych wyzwań w życiu młodego człowieka, jakim jest niewątpliwie egzamin dojrzałości, należy zatem odpowiednio się do tego przygotować.

Takie przygotowanie zapewnia opracowanie “Matura Matematyka“, w którym zebrano najczęściej spotykane zadania maturalne (są to zarówno zadania stworzone specjalnie na użytek podręcznika, jak i ćwiczenia zaciągnięte z egzaminów z lat poprzednich). Uzupełnieniem zadań jest zwięzłe przedstawienie najważniejszych zagadnień teoretycznych.

Niniejsze opracowanie zostało przygotowane przez doświadczonych dydaktyków z myślą o maturzystach – to młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia ich rozwoju oraz edukacji. Niniejsze opracowanie im to zapewnia i pomaga przygotować się do jednego z najbardziej przełomowych wydarzeń w ich dotychczasowym życiu.